ŐSI GYÓGYMÓDOK

hagyományok az egészség megőrzésében a természettel harmóniában, mitológiai utalások, javas-aranyasszony praktikái, háziszerek


„Az egészséghez vezető út nem nehéz, és nem is drága.”

Michel de Montaigne

 

 Ebben a fejezetben az egykomponensû kúrákról lesz szó. Ez azt jelenti, hogy a kúra ideje alatt csak egyféle anyagot fogyasztunk. Többféle olyan diéta lézetik, amelyeknél egyetlen élelmiszert, vagy az élelmiszerek egy kis csoportját kell csak alkalmaznunk. Növényi élelmiszerektõl és az ivótejféléktõl lökésszerû méregtelenítõ, salaktalanító hatás várható. Egykomponensû diétát nem ajánlok hosszú ideig folytatni, mert az egyoldalú tápanyagfelvétel miatt gondokat okozhat. (A túlzások minden területen kerülendõk) Ezeket a kúrákat lehetõleg csak 1-3 napig alkalmazzuk, vagy hetente 1 napon.

Krumpli kúra

Héjában fõzzünk meg naponta egy-másfél kiló krumplit, majd ezt osszuk fel kis adagokra, 5-6 étkezésre. Só nélkül fogyasszuk! A kúra célja az ásványianyag bevitel, ami elsõsorban káliumbevitelt jelent nátriumbevitel nélkül. 2-3 napig alkalmazzuk.

Hatása: vízhajtó, az anyagcserét tehermentesíti, vérkeringést és az emésztést javítja.

Sárgarépa kúra

Nyersen reszeljünk le, vagy fõzzünk meg és passzírozzunk át naponta egy-másfél kiló sárgarépát. Ezt osszuk el egyenletesen, 5-6 étkezésre. Ne sózzuk meg! A sárgarépa bélkímélõ ballasztanyagokat tartalmaz.

A nyersen lereszelt sárgarépához adjunk némi olajat és tejszínt, vagy tejet, adagonként egy kiskanállal, hogy a sárgarépában megtalálható zsírban oldódó A-vitamin jobban hasznosuljon. Biotermesztésû répát használjunk!

Alkalmazása ajánlott: gyomor- és bélnyálkahártya gyulladásra való hajlam esetén.

Rizs kúra

Fõzzünk meg 30 dg barnarizst a megszokott módon, só nélkül, majd ezt a napi mennyiséget osszuk el több étkezésre arányosan. Ezt a kúrát alkalmazhatjuk hetente egy napon.

Hatása: elsõsorban a vérkeringés javítása, a magas vérnyomás szabályozása.

Friss gyümölcs kúra

Dr. Heupke javaslata: Egy napra 40 dg alma, 70 dg körte, 40 dg banán. A gyümölcsmennyiséget osszuk el 3-5 étkezésre.

Ez a diéta nem tartalmaz zsírokat és fehérjét, tehát tehermentesíti az anyagcserét. Ha jól tudjuk emészteni a gyümölcsöket, hetente egy nap alkalmazzuk.

Léteznek 10-12 napos gyümölcskúrák is. Ezeket felügyelet nélkül ne végezzük!

Az alapreceptben szereplõ banán a vastagbélre gyakorol jótékony hatást oly módon, hogy az alma és a körte agresszív hatóanyagait felfogja.

Ajánlott: elsõsorban magas húgysavszintre, és magas vérzsírszintre való hajlam esetén.

 

Természetesen más gyümölcsökkel is végezhetõk kúrák. Például a cseresznye és meggykúra antireumatikus hatású, ugyanúgy, mint a ribiszke és a vörös áfonya.

A gyümölcsdiétát kiegészíthetjük diófélékkel, egy napra 6 szem dió. Ez a mennyiség a salaktalanító hatást még nem zavarja meg, viszont B1-, B6-, és E-vitamint tartalmaz, kiegészíti ezzel a gyümölcsök vitamintartalmát.



Nyerslé kúra

A nyerslé kúrák ismertek, közkedveltek, és nem okoznak gondot. Egy nap alatt körülbelül másfél liter cukrozatlan levet (zöldséglé, gyümölcslé) fogyasztunk, 5-7 adagra felosztva. A zöldséglevek elsõsorban nyomelemekben gazdagok, a gyümölcsökbõl készült levek pedig magas szõlõ- és gyümölcscukor tartalmúak. Ez a kúra nem tartalmaz rostanyagot. Ez olyan esetben elõnyös, ha az emésztõrendszer különösen komoly tehermentesítést igényel. Ilyenkor az anyagcsere és a vérkeringés is kevésbé terhelt. Panaszainknak megfelelõ leveket fogyasszunk. Néhány példa: A káposztafélékben lévõ metil-metioninszulfoniumbromid a gyomor-bél traktusban keletkezõ hurut és fekély hatásos ellenszere. A céklában a májsejtek mûködését szabályozó aminosav, betain van, és beta-nint is tartalmaz, amely színezõanyag a baktériumok növekedését gátolja a bélben. Az articsóka cinaropikrin nevû keserûanyagot tartalmaz, valamint az epeutakra és a májsejtekre gyakorol védõ ha-tást. A retekben található szulforafinok segítik a bélflóra mûködését, és gátolják az epegyulladás kialakulását. A sárgarépa illóolaja véd a cérnagiliszta ellen. Az uborkalének különös bõrtisztító hatást tulajdonítanak, a töklét antireumatikumként ajánlják.

Egyes ajánlások a nyerslé kúra helyett a tejsavas erjesztéssel készült leveket részesítik elõnyben, például a savanyú káposzta levét. Székrekedésre való hajlam esetén ezek jobb hatásúak.

Tejkúra

A tejkúrák az oroszországi német orvos, P.H.Karell nevéhez kapcsolódnak, ezért ezeket Karell-kúráknak is nevezik. A kúra lényege napi egy liter tej elfogyasztása öt részre osztva. A kúra során fogyaszthatunk zsíros vagy sovány tejet, különféle aludttejféléket, irót, joghurtot, kefírt. A zsíranyag-csere problémákkal és köszvénnyel küszködõk vegyék figyelembe, hogy a joghurt nagyobb mennyi-ségû kedvezõtlenebb hatású balracsavarodó D(-)tejsavat tartalmaz. Az aludttej, kefír szinte kizárólag a szervezet számára értékes jobbracsavarodó L(+)tejsavat tartalmaz.

A tejkúrák lényege az anyagcsere, a vérkeringés és a gyomor-bél traktus általános tehermentesítésében rejlik. Természetesen lehetõség szerint bio minõségû tejet, esetleg kecsketejet szerezzünk be.

Savókúra

A kúra szerint egy nap alatt  5-6 alkalomra elosztva egy liter savót kell elfogyasztani. A nagyobb folyadékigényt gyógyteával pótolhatjuk. (pitypang, csalán, cickafark)

A savókúrák a legrégebben alkalmazott kúrák közé tartoznak. Már Hippokratesz idején alkalmazták az orvosok méregtelenítésre és salaktalanításra, különösen élelmiszer mérgezések és krónikus májbetegség esetén. Hatását a székrekedésre már az ókori görögök is ismerték. Az ókori Rómában létezett már néhány intézmény is, ahol a savót külsõleg és belsõleg — ivókúraként és fürdõként — egyidejûleg használták nemcsak bõrbetegségekre, hanem az egészséges bõr feszesebbé tételére és fiatalítására is. A savó tulajdonképpen az egyik klasszikus fiatalító szernek nevezhetõ. Az állatokat — teheneket, kecskéket, kancákat — válogatott gyógyfüvekkel kevert növényekkel etették.

Hosszabb savókúra is végezhetõ, ilyenkor nem böjtölünk, hanem valamilyen diétával kapcsoljuk a savókúrát.

A savót a sajtkészítés során nyerik, tulajdonképpen melléktermék, amit sok helyen kiöntenek, vagy az állatokkal etetnek fel. Ideje lenne, hogy újra felfedezzük Magyarországon is ezt a kincset, és üzletekben hozzáférhetõ legyen.

Addig is készíthetünk házilag savót. Ehhez nagyobb boltból, vagy vidéken tehenészettõl szerezzünk írót. Keverjünk el három rész írót egy rész friss, forró tejben, majd fedjük le, és hagyjuk állni a keveréket 4-5 órán keresztül. A keletkezó savót szûrjük le, és minél elõbb használjuk fel. A visszamaradó masszát — túrót — ételekhez felhasználhatjuk.





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 61
Tegnapi: 43
Heti: 199
Havi: 981
Össz.: 887 891

Látogatottság növelés
Oldal: EGYKOMPONENSŰ KÚRÁK
ŐSI GYÓGYMÓDOK - © 2008 - 2024 - javasasszony.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »