ŐSI GYÓGYMÓDOK

hagyományok az egészség megőrzésében a természettel harmóniában, mitológiai utalások, javas-aranyasszony praktikái, háziszerek

A javas szó jót akarót, javunkat akarót, ezért javaslót, azaz jó tanácsot adót jelent. Magyarul "aranyat szólót", azaz aranyasszonyt.



A háztartásban - éléskamrában - komoly "gyógyszertárat" találhatunk. Ha kiskertje van, különleges kincsek birtokosa, még ha nem is tud róla! A mindenki által ismert anyagoknak a háziszerként, gyógyító szerként való felhasználásáról szólnék.

Az erdők-mezők kincsei között keresgélünk a 6. részben. 
JELSZÓ:  (T)EGYE EGÉSZSÉGESSÉ MAGÁT!


Természetesen az erdõk-mezõk fái, bokrai, virágai közül itt csak néhányról esik szó. Olyanokat válogattam, amelyek közismertek, és sok helyen könnyedén hozzáférhetõek.

Kökény

Virágainak teája enyhe hashajtó, vértisztító, vizelethajtó és magas vérnyomást csökkentõ hatású. Ha a kökényvirágot 3-4 napig borban áztatjuk, és éhgyomorra 1 kupicával iszunk belõle, jó szer hascsikarás, gyomorfájás ellen. A kökény bogyójának fõzetét bélhurut ellen ihatjuk. A kökénylekvár hasmenés ellen jó. A bogyóból sokat fogyasztva székfogó hatású.

Bokrétafa (Vadgesztenye)

Magjának hatóanyagai erõsítik az érfalakat, lassítják a véralvadást, ezáltal csökkentik a trombózis kialakulásának veszélyét. Összehúzó hatásuknál fogva hatékonyak az aranyeres csomók kezelésében is. A mag kivonatával készült fürdõolaj segít megõrizni a bõr rugalmasságát. A szaponintartalom eltávolítása után már nem mérgezõ magvak pépje fogyókúrázók fehérjében gazdag tápláléka lehet, de lisztnek, kávénak is jó. A kéreg lázcsillapító hatású. Belsõleg csak hivatalos készítményeit fogyasszuk!

Szelídgesztenye

Ízletes, tápláló magjait fõzve, sütve, õrölve vagy pépesítve fogyasztják. Lisztje vászonfehérítésre vagy keményítõ elõállítására is használható. Nyersen megreszelve hasmenés elleni háziszer. Leve-leinek csersavakban gazdag, összehúzó hatású teáját köhögés, hörghurut, asztma ellen isszák. A levelek és a makkhéj kivonata samponokhoz keverve aranyló fényt ad a hajnak.

Fenyõ

A fiatal ághajtásokból teát készíthetünk idült hörghurut ellen. Másfél deka összevágott ágvéget 2 dl vízben megfõzünk. Alkoholos kivonata inhalálásra alkalmas, és bedörzsölõnek reuma ellen. Fõzete fürdõvízbe téve idegnyugtató. A fenyõfa kérge és levele porrázúzva és sebekre hintve kitûnõ sebhegesztõ szer. Fenyõolaj készen kapható, jó bedörzsölõ hátfájásra.

Fehérakác

Az akácvirág teája köhögéscsillapító, enyhe hashajtó,  enyhe görcsoldó, a túlzott gyomorsavképzést megakadályozó hatású. Az akácvirágot üde nyílásban, a fürtökrõl lefosztva kell gyüjteni. Csakis a fáról szedett és gondosan megszárított, fehér színû virágok a megfelelõek. Szörpök, lekvárok ízesítésére is használhatók. Frissen palacsintába süthetjük. Lásd a recepteket.

Fekete bodza

A muskotályos illatú virágokat édességekbe, pikáns mártásokba keverik. Ezenkívül üdítõitalokat, szörpöket készíthetünk belõle. A virágokból készült tea meghûlés, szénanátha, torokgyulladás, izületi bántalmak, székrekedés kezelésére alkalmas, izzasztó, vizelethajtó, köhögéscsillapító, vértisztító hatású. A C-vitaminban gazdag bogyók szíverõsítõk, lekvárok, zselék ízesítésére, színezésére jók. A friss bogyóból készült lekvárt, kipréselt nedvet, vagy a száraz termésbõl készült teát enyhe hashajtóként, izzasztóként és vizelethajtóként használják. A bogyókból bor is készíthetõ. A levél zúzódások és rándulások kezelésében hatásos. A levelébõl készült teát reumás bántalmak ellen, izzasztónak és lázcsillapítónak, valamint koszorúér betegségben szenvedõk légszomjának csillapítására ajánlhatjuk. A kínai orvoslásban a levéllel töréseket, izomgörcsöket kezelnek.

Vigyázat, az éretlen bogyók mérgezõek! A befõzésnél ügyeljünk rá, hogy a zöld, vagy félérett bogyók ne kerüljenek bele a fõzetbe. A bodza alkalmazása depresszív hangulat esetén is jó eredményeket mutat. A bodza nagymértékben lerövidíti a betegségek utáni lábadozási idõt, és kimerültség esetén is hatásos. A bodzalekvár és -lé terápiás adagja 1-2 evõkanállal, étkezés közben. A friss érett bogyó székrekedés ellen, a szárított bogyó ellentétes hatású, hasmenés ellen ajánlott.

Hárs

Virágából készült tea serkenti az emésztést, oldja az ideges feszültséget, csökkenti a vérnyomást, elûzi az álmatlanságot, gátolja az érelmeszesedést. Izzasztó hatású, ezért kitûnõen alkalmazható megfázás, influenza, fejfájás kezelésére.

Galagonya

Általában vadon élõ cserje. A levél, a virág és a termés hatóanyagai élénkítik a szívmûködést és a keringést. Teájuk szívelégtelenség, koszorúér bántalmak, szívidegesség, artériás görcsök, ritmuszavarok, vizenyõk kezelésére alkalmas. Tágítja a szívkoszorús ereket, csökkenti a vérnyomást, növelheti a szív pumpáló hatását. A bogyót Kínában újabban gyomor- és petefészek tumorok kezelésében alkalmazzák. Hátránya, hogy csak tartós kezelés után hat. Minimum 6 hétig igyuk a fenti bajokban teáját, napi 2 csészével, rendszeresen.

Homoktövis

Díszcserje, kertekben, parkokban is megtalálható. A bogyók sok C-vitamint, A- és P-vitamint tartalmaznak, összehúzó hatásúak. Nagyra értékelhetõ magjának olaja, amely 12 % zsírosolajat, 40 % olajsavat, 20% izolinolsavat, 15 % linolénsavat, 10 % palmitin és sztearinsavat tartalmaz. Emiatt érrendszeri betegségeknél, rosszindulatú daganatoknál, méhnyak eróziónál, nyombélgyulladásnál, gyomorfekélynél, légcsõhurutnál, bõrpanaszoknál segít.  Ehetõ nyersen, vagy fõzve, szörpként, mártásként,  savanyúságként, lekvárként. A nyers kipréselt lé és méz 4:1 arányú keveréke hûtõben sokáig megõrzi értékét. Lekvár és szörp készítésénél vigyázzunk, fém eszközöket ne használjunk. Napi 1 evõkanálnyi (mûanyag!) gyümölcslé erõsíti és védi a szervezetet, sõt az öregedést is gátolja. Jó a számítógéppel dolgozóknak, a röntgen- és egyéb sugárzásnak kitett embereknek. Tilos hasnyálmirigy és epehólyag gyulladásnál szedni. A kúra alatt tilos a dohányzás, az alkoholfogyasztás, jelentõsen csökkentendõ a kávé, a cukor, fehérjék, zsírok fogyasztása. Néhány hét után kifejezetten javul a közérzet, megnõ az életkedv, tökéletesedik az immunrendszer mûködése.  Az éretlen gyümölccsel vérhast, hasmenést, nehezen csillapítható vérzést kezelnek. A levelébõl készült tea magas vérnyomás ellen jó. Olaja bioboltokban kapható.

Réti legyezõfû

Egykor a druidák szent növénye volt. I. Erzsébet angol királynõ is nagyra tartotta. A szalicilsav-tartalmú virágrügyekbõl régen aszpirint állítottak elõ. A virágok teáját gyomorfekély, fejfájás, hidegrázás, hasmenés, gyomorégés ellen ajánlják. A virágokkal mézsört, fûszeres bort, lekvárt, befõttet ízesítenek, enyhe mandulaízt ad azoknak. A szárított virágokat fehérnemû illatosítására szekrénybe tehetjük, és összehúzó hatású arcvíz készíthetõ belõle.

Gilisztaûzõ varádics

Réteken találkozhatunk vele. Ültessük kertünkbe, dekoratív sárga virága van. Kesernyés, csípõs aromájú leveleivel tejsodóval leöntött pudingot ízesítettek. Zöld levele levesbe fõzve a köhögést gyógyítja, süteménybe vagy kekszbe sütve nátha ellen segít. Szent Hildegárd receptje a prosztatabor, gilisztaûzõ varádicsból készül. Receptje a gyógyreceptek között található. A hûtõszekrény elterjedése elõtt leveleibe csomagolták a húst, hogy elriasszák a legyeket. A háziállatok fekhelyére téve elûzi a bolhákat, a küszöb mellé helyezve távol tartja az egereket és a hangyákat. A  növény föld feletti részeit arcgõzölésre, zúzódások, reumás izületek, gyulladt visszerek borogatására használják. Virágát belsõleg nem használjuk.

Búzavirág

Szántóföldeken él, nemesített példányait kertekben találhatjuk. A virágok enyhén antibiotikus és frissítõ hatásúak. Fõzetük jótékonyan hat a bõrre, a hajra és a fáradt szemre. Borogatásukkal kötõhártyagyulladást, keléseket kezelnek. Teájuk serkenti az emésztést, enyhíti a reumás fájdalmakat, görcsoldó és erõsítõ teakeverékekhez adják.

Pipacs

Szirmai hurutoldó hatásúak. Fõzetével szemgyulladást kezelnek. Szirmait egyenként felfûzve száríthatjuk.

Komló

Zsenge szárát zöldségként eszik, forrázott leveleit levesbe teszik. Érett termésfüzéreivel (tobozka) ízesítik, tisztítják, konzerválják a sört. A növény teája enyhe nyugtató, izomlazító, baktériumölõ anya-gai segítenek a fertõzések megelõzésében. Külsõleg sebekre elmorzsolunk egy virágot, és rákötjük. Kínaiak tuberkulózis baktériumok ellen is hatásosnak tartották. Ösztrogéntartalma miatt serkenti a tejelválasztást, csökkenti a férfiak nemi vágyát.

Erdei szamóca

A vasban és káliumban gazdag, zamatos gyümölcsbõl lekvár készülhet. Értékes táplálék vérsze-génységben, cukorbetegségben, köszvényben szenvedõknek, de vese- és májbetegek is fogyaszt-hatják. Itala lázcsillapító hatású. A friss gyümölcs eltávolítja a fogköveket, hûsíti a leégett bõrt, halványítja a szeplõket. A levelek teája összehúzó, nyugtató hatású, jótékonyan hat a zsíros bõrre is. Gyökere hasmenésre, húgyúti panaszokra jó.

Ibolya

Virágaival édességeket, likõrt, leveleivel együtt pedig salátákat ízesítenek. A virágok fõzete a szemek lemosására, a leveleké kitágult visszerek borogatására jó. A virágok nyugtató, antiszeptikus, enyhén hashajtó szirupja, vagy forrázata jó a köhögésre és a hörghurutra, fejfájásra, magas vérnyomás ellen, a levelekkel köhögést, fejfájást, álmatlanságot kezelnek, nyálkaoldó, izzasztó, vértisztító hatású.

Vadárvácska

Valaha a szerelmi bájitalok kedvelt alkotóeleme volt, a régi görögök pedig harag és a fejfájás enyhítésére használták. A kellemes gondolatok jelképének tekintették. Légúti orvosságként is régóta ismert. Teája vértisztító, keringésjavító, immunerõsítõ, reumát, érelmeszesedést, krónikus bõrbetegségeket is gyógyít. Tavaszi salátástálba frissen tegyük.

Orbáncfû

Levelével salátát, likõrt ízesítenek. Virágos hajtásának vírusölõ, összehúzó, vérzéscsillapító, nyugtató hatása van. Kivonatával külsõleg nehezen gyógyuló sebeket, aranyeres csomót, visszérgyulladást, belsõleg hasmenést, ideges fáradtságot, depressziót kezelnek. Jónak mutatkozik az AIDS kezelésében is. Depresszió ellenes hatása csak 2-3 hónap rendszeres fogyasztása után fejlõdik ki. Az orbáncfûvel párhuzamosan kábítószereket, fogyókúrás tablettákat, asztmás belélegzõszereket ne szedjünk. Ne igyunk szeszes italt, kávét, ne fogyasszunk szalámit, joghurtot, csokoládét, babot, vagy savanyított ételeket. Ez azért fontos, mert egyes hatóanyagai tartósan szedve ezekkel az élelmiszerekkel veszélyesen magas vérnyomást válthatnak ki.

Tavaszi kankalin

A virággal bort, lekvárt, savanyúságot ízesítenek, vagy kandírozva díszítésre használják. A szirmok nyugtató, allergiát és gyulladást csökkentõ, görcsoldó hatásúak. Teájuk mérsékli a vérnyomást, enyhíti a fejfájást és a náthát, nyugodt alvást biztosít. Lemosószerben védik a bõrt a káros sugárzásoktól, jó napégette és pattanásos bõrre. Gyökere aszpirinszerû hatóanyagot tartalmaz.

Csabaire

A sok C-vitamint tartalmazó, enyhén uborkaízû friss levelek javítják az emésztést, ezért saláták, saj-tok, levesek, salátaöntetek, frissítõk ízesítésére használják. Teájuk élénkítõ, enyhén vizelethajtó, véd a fogszuvasodástól.  A növény latin neve a növény sebgyógyító és belsõ vérzést csillapító hatására utal.

Cickafark

Levele apróra vágva enyhén csípõs, kesernyés ízû, salátákba, mártáshoz ajánljuk. Teája gyulladásgátló, emésztési zavarokra jó, görcsoldó, epe- és májmûködést elõsegítõ, menstruációs zavarokat megszüntetõ, vérnyomáscsökkentõ. Visszértágulás, gyomor- és bélhurut, valamint prosztatabántalmak ellen is ajánlják. Fõzete külsõleg fogíny, szem- és általában gyulladásokra öblögetõ, és borogatószer.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 24
Tegnapi: 36
Heti: 156
Havi: 1 317
Össz.: 876 040

Látogatottság növelés
Oldal: JAVASASSZONY HÁZISZEREI 6.
ŐSI GYÓGYMÓDOK - © 2008 - 2024 - javasasszony.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »