Csodás teát készíthetünk a bogyósok leveléből. (erdei szamóca, földieper, málna, vadszeder, ribiszke)
A leveleket megszedjük, egy napig fonnyadni hagyjuk. Majd cserépedénybe tesszük, a leveleket megöntözzük, lefedjük és nehezéket teszünk rá. (mint a savanyú káposzta készítésnéll) Így fermentáljuk a leveleket, erjedés indul, 3 napig kb. 30 C-fokon tartva. (Nyáron a napon tartjuk.) A fermentált levelek megsötétülnek, kellemes illatúvá válnak. Ekkor szárítsuk meg.
Azon túl, hogy kellemes élvezeti tea, még gyógyhatásuk sem elhanyagolható.
A vadszeder leveleiből készített tea vizelethajtó, izzasztó hatású, jó gyulladások ellen, influenza, láz, hörghurut esetén. Hasmenés és cukorbaj elleni keverékek rész.
A erdei szamóca teája összehúzó hatású. Enyhíti a menstruációs görcsöket, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag, javítja a veseműködést, megelőzi a vérszegénységet, szintén jó cukorbaj elleni keverékekben. Hasmenés ellen, gyomor- bélhurut esetén és hatásos.
A málnalevél teája jó cukorbajra, vese- és hólyagbántalmak ellen, izzasztó hatású, tehát meghűlések ellen is ihatjuk. Fokozza az izmok tónusát, ezért méh-, hüvely- vagy végbél előreeséseknél, inkontinencia problémákon segíthet.
A fekete ribizke levélből készített tea vizelethajtó hatású, de fogyasztják magas vérnyomás, vesebaj esetén is. A népi gyógyászatban régen alkalmazták reumás és köszvényes panaszokra.
A vadnövényeknek erősebb a gyógyhatása, de természetesen a kerti növények levelét is használhatjuk a finom tea elkészítéséhez.
JÓ TEÁZÁST KÍVÁNOK!