FÖLDANYA PATIKÁJA 1. RÉSZ
A Galgamenti Népfőiskola vadnövény-gyógynövény előadás prezentáció vázlatos anyaga. Sajnos a magyarázat hézagos, és a hanghatások is hiányoznak, de talán így is érhet valamit.
Földanyánk mindent megad nekünk, csak meg kell ismernünk adományait, kérni, felhasználni és megköszönni. Tisztelni, vigyázni rá, hogy az újabb generációknak is tudjon adni.
Legfontosabb a megelőzés, szinte minden fű-fa-virág gyógyító hatású, ezek fogyasztása megelőzi a betegséget. Persze helyes életmód, stb.
Ha mégis megbetegszünk, akkor itt a Föld-anya patikája, tessék belépni.
Természetesen csak néhány növényt tudok kiragadni, többségét mindenki jól ismeri, de talán a gyógyító erejét nem. Ebben a reményben nézzünk meg néhány növényt.
ZAMATOS TURBOLYA
Kora tavasszal elsőként hajt ki. Tavaszi tisztítókúrák egyik fontos alkotórész lehet. Ánizsra emlékeztető illatú, VIGYÁZAT!!! ÖSSZETÉVESZTHETŐ a bürökkel, de illata egyedi. C-vit, karotin, vas, magnézium..
A levelek forrázata máj-, epe- és vesepanaszok ellen, valamint emésztési zavarok, étvágytalanság és vérszegénység ellen használható. Keringésjavító, serkenti az agy működését, jó hatású emlékezetkiesés ellen.
Teája vese, hólyag, és légző-, és emésztőszervi megbetegedéskor jó hatású, kitűnő salaktalanítószer.
TEAKÉSZÍTÉS: 2 kávéskanálnyi szárított és aprított turbolyalevelet 2 dl vízzel leforrázunk, 15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Méregtelenítésre ajánlott adagja 3x2 dl.
A francia konyha kedvelt fűszere, zöldség- és csontleves, baromfiételek, mártások ízesítője. Kiváló még sült húsok, főleg báránysültek, tojásételek fűszerezésére is. Mindenféle gomba, gombás ételek és gombás mártások elengedhetetlen füszere. Kora tavasszal megjelenő zsenge hajtásaiból salátát is készítenek, később a levelek már keserűvé és rágóssá válnak.
Összezúzott leveleiből, vagy forrázatából arcpakolás
SZÁZSZORSZÉP
Napsütéses időben szedjük. Virágát szárítsuk meg, vagy szirupot készítsünk belőle.
nyugtatja az irritált bőrfelületet és enyhíti a vérömlenyeket.
Nyálkaoldó hatású, teáját hurut ellen is isszák, valamint elősegíti a méreg- és salakanyagok lebomlását, kiválasztását.
A konyhában ritkán használják, esetleg salátákban, vagy megfőzött leveleiből finom levest készítenek. A friss százszorszép íze kissé csípős, ezért mértékkel kell vele bánni.
ILLATOS IBOLYA
Csak az illatos ibolyát gyűjtsük. Sissy kedvenc virága.
Kandírozhatjuk, sütemények, pudingok, jégkrémek, saláták díszítésére, illatosításra használhatjuk.
Virágából az egyik legdrágább illóolajat vonják ki.
Friss, vagy szárított virágának szörpje, vagy forrázata enyhe hashajtó, hörghurut, köhögés, álmatlanság, fejfájás elleni teákban alkotórészként vagy idegnyugtató, köptető, izzasztószerként is használható.
Ibolyaszirup: 1 dl vízzel leforrázunk 5 dg ibolyavirágot és gyökeret. 24 órai állás után leszűrjük, a felmelegített szüredékben 15 dg cukrot v. mézet feloldunk. Meghűlés, köhögés, kétóránként 1 ek, köptetőszer.
Ibolyaolaj: Üvegbe ibolyafüvet , felönteni olivaolajjal, napon érlelni 30 napig. Szűrés. Bedörzsölés fejfájásnál, lázas betegnél.
MEDVEHAGYMA
Összetéveszthető: gyöngyvirággal, de hagymaszagú.
A tavaszi tisztítókúra és méregtelenítés első számú elősegítője
Nagyvárosok lakóinak különösen ajánlott, "ólommentesítő" hatása miatt.
Vértisztító hatású, bőrproblémák orvoslója
Jótékony hatással van a gyomorra és a bélrendszerre, kihajtja a bélférgeket
Magas C-vitamintartalommal rendelkezik, immunrendszererősítő, növeli az étvágyat és a szervezet ellenálló-képességét a különböző betegségekkel szemben
Hatóanyagainak köszönthetően csökkenti a koleszterinszintet és meggátolja a trombózis kialakulását. Műtét előtt ne együnk. Vérhígító.
Javítja a memóriát, köhögéscsillapító, véralvadásgátló, de álmatlanság ellen is kitűnő
Reumatikus bántalmak kezelésére is ajánlott, fogyasztásával megelőzhetők a felső légúti megbetegedések is.
Vírus-baktérium és gombaölő (candida)
KEREKREPKÉNY
Egyik neve, a folyófű, ugor eredetű. Fűszeres íze miatt körözöttbe, tojásrántottába, burgonyás ételekbe való. Sajt-oltáshoz is használják. (birkabendő helyett) Szakított, vagy nagy sebekre gyenge főzetet itatnak, és erős főzettel mossák. (kankóra is.) Tüdőproblémáknál tüdőbajnál is használ. Lemosószer orbáncfűolajjal kombinálva. Belsőleg általában keverékekbe tesszük.
légcsőhurut, emésztési zavarok ellen. Teáját teakeverékekben epe-, vese-, gyomor-és légzőszervi megbetegedések ellen használják. A drogja ERŐS hatású! Gyűjtése: A növény föld feletti részét gyűjtik virágzáskor.
PÁSZTORTÁSKA
Orr-, gyomor-, bél- vagy szabálytalan méhvérzéseknél, vesevérzés esetén, alacsony- és magas vérnyomás szabályozására.
A növény vérzéscsillapító hatású, belső vérzés (méh, gyomor, bél) esetén a kiegészítő terápia részeként alkalmazzák, de ismert gyulladáscsökkentő és vizelethajtó tulajdonsága is
Méhvérzés, menstruációs fájdalom, aranyér
Teaforrázat: Forrázzunk le 2 dl forrásban lévő vízzel 2 teáskanálnyi szárított, apróra vágott növényt, hagyjuk állni negyedórára, majd szűrjük le.
A menstruációs ciklus ideje alatt napi 2 csészényi tea fogyasztása ajánlott.
A pásztortáska olyan vegyületeket is tartalmaz, amelyek a szülés megindítására gyakran alkalmazott oxitocinhoz hasonlóan segíthetik a méhösszehúzódások megindulását. Várandós anyák ezért nem fogyaszthatják, csak a szülés megindítására. Ehhez áztasson 10 percig 1 teáskanál szárított pásztortáskát egy csészényi forró vízben.
FEHÉRAKÁC
Az akác enyhén mérgező fa, a virágokat gyűjtjük. Párolva teljesen biztonságos. Kérgét is használják, de körültekintéssel.
Akácvirágos palacsinta.
Tea: 2 dl forró vízzel leforrázunk 2 teáskanálnyi szárított akácvirágot, majd 5 perc elteltével leszűrjük. Ízesíthetjük akácmézzel.
KESKENYLEVELŰ KAKUKKFŰ
Kakukkfű szörp: 10 dg kakukkfüvet 2 dl vízzel leforrázunk, 20 percig áll, leszűrjük. 20-30 dg MÉZET v. cukrot adunk, szirupsűrűre főzzük. Tüdőgyulladás, köhögés, gyomorhurut esetén.
Kítűnő fertőtlenítőszer, járványoknál (pestis) orr elé kötötték. Baktérium, gomba és bélféregírtó hatású timol.
Hatóanyag a tüdőhólyagokon választódik ki, ezért elsősorban légzőszervi gondoknál.
Immunerősítő.
Olaszos ételek fűszere (paradicsomos)
Illóolajának több mint harminc összetevője közül a legfontosabb a timol, ez adja a növény jellegzetes illatát is. A timol a baktériumok, a gombák fejlődését gátolja, vagy azokat el is pusztítja, ezért tisztán is használják a gyógyászatban.
Szeszes kivonata is fertőtlenítő és nyálkaoldó hatású, azért használják a legtöbb köhögés elleni gyógyszerkészítményben. Szárított hajtásait fűszerként is hasznosítjáK.
VADRÓZSA
Szirmai salátába, szörpöt, ecetet, édességeket ízesíthetünk. A szirmokból készült rózsavíz felfrissíti a vízhiányos bőrt és szemet, ínygyulladás, afta.
4 csésze szirom+4 csésze forralt víz, két napig áll, keverés, szirmok alul.
Olaj desztillációval.
Elkészítési mód nem mindegy. C-vit védelem flavonoidok….a lekvárban is van C-vit.
Magolaj A-vit gazdag, a bőrt megújítja.
Főzhetünk belőle levest, szörpöt, lekvárt, és bort is.
Szörprecept:
2 kg csipkebogyó ledarálva, kilónként 2 liter vizet, 1 napig áll. Átszürjük, a levet felforraljuk, 1:1 cukrot adunk, borkősavval tűzre tesszük. Gyöngyözve, 10 percig fő. Palack, szárazdunszt.
A C-vitamin fokozza a szervezet ellenálló-képességét, a flavonoidok gyulladásgátló és antibiotikus immunerősítő hatást fejtenek ki, a pektinek pedig segítik az emésztést. A bogyóból készített gyógytea influenzás időszakban, meghűléses megbetegedések idején rendszeresen fogyasztandó. Ismeretes gyógyhatása vese- és hólyagbántalmakra, bélhurut és hörghurut esetén. Emésztést javító hatása közismert, gyenge vizelethajtó tulajdonságú. A csipkebogyó készítmények jól használhatók erősítő, üdítő és élvezeti célokra is. Ízjavító hatása miatt gyógynövény-keverékekben, gyümölcs-teákban széles körben alkalmazzák.
GILISZTAŰZŐ VARÁDICS
Tejben, borban gilisztaűzésre használták, de enyhén mérgező, ma már nem használjuk. Vakondűző. Hangyák távoltartása.
Hűtőszekrény előtt. Zöld levél-levesbe. Virágát belsőleg ne!
PROSZTATA BOR
Szent Hildegard receptje.
ARANYVESSZŐ
Gyógyhatása: Vesebetegségek, hólyaghurut, izzasztó és vizelethajtó, cukorbaj és asztma.
Teáját: Magas vérnyomás, epe, vese, hólyag, májbántalmak, nehéz havi vérzés, szamárhurut, reumás és ízületi fájdalmak ellen, izzasztóul, vizelethajtóul is alkalmazható.
Külsőleg toroköblítőként használható.
Teljes nyílás előtt gyűjtsük.
TÁRKONYÜRÖM
Elrágcsálni-fogfájás, rügye-zarándokok, szárítás tönkreteszi, frissen, v. fagyasztva használjuk.
népi gyógyászatban emésztést serkentőként használják. A tárkony jó vesetisztító és epehajtó fűszernövény, de ismert étvágygerjesztő hatása. Ízletes házi tárkonyecet készíthető, ha egy üveg ecetbe friss tárkonyhajtásokat teszünk.
Szívroham ellen: áztassunk 10-15 percig 1-2 teáskanálnyi nyers, vagy fagyasztott tárkonyt egy csészényi forró vízben. A forrázatból naponta legfeljebb 3 csészével fogyasszunk.
Szárításkor lebomlik a hatóanyaga, ezért vagy frissen, vagy fagyasztva használjuk. Pl. jégkockába téve, vagy megfelelő adagokban.
KÖVIRÓZSA
A háztetők tetejére ültették, hogy elhárítsa a villámcsapást. Innen ered a mennykővirág, égdörgőfű elnevezés is.
A legenda szerint véd a villámlás-tűz, boszorkányság ellen. Minden háztetőre telepíttette Nagy Károly.
A népi gyógyászat a levelének nedvét használja égési sebek, fülgyulladás, szemölcs, rovar és csaláncsípések, övsömör, vágott sebek kezelésére. A leveleiben rejlő hatóanyagok: cseranyagok, nyákanyagok, gyümölcssavak,flavonidok, C-vitamin miatt ma már a kozmetikai ipar is használja.
Ismert baktérium és vírusölő hatása is.
DIÓ
Magyar őshit szent fája. Minden nporcikája gyógyhatású!
Nagyon finom élelem, diósbeigli, stb….
A dióbél egészségmegőrző, szív- és érrendszeri betegségeket megelőző hatása fokozottan érvényesül a dióolajban. Csökkenti a koleszterinszintet, a vérrögképződést, a trombózisveszélyt. Alzheimer-kórt késleltető hatást is tulajdonítanak a dióolajnak, valamint lázcsillapító hatást is.
DIÓOLAJ a dióolajban van: Telített zsírsav 10 %, egyszeresen telítetlen zsírsav 14 %, többszörösen telítetlen zsírsav 76 %. Koleszterin nincs a dióolajban
A dióolaj gyógyászati használata
Leginkább gyógykrémek alapanyagaként használatos a gyógyszeriparban, magas E-vitamin-tartalma a bőrre tápláló, bőrvédő, egészségvédő hatású.
a dióolaj ergoszterol-tartalma (ami a szervezetben a D-vitamin képzésének egyik előzetes alakja) jó hatású a bőrre, öregedését késlelteti. Ha ajkunk kirepedezik, ne keressünk gyógy-, vagy kozmetikai krémet, ha van otthon kevés dióolajunk, ajkunkat azzal kenjük be! Pótolja a bőrből hiányzó vitamint, zsiradékot, és egészséges a bőrnek. Más bőrirritációk esetén is jól használható, enyhíti, csillapítja a kellemetlen tüneteket.
A dióolajnak kifejezett gombaölő hatása van. A dióolajjal készült gyógykrémek és kozmetikai készítmények kedvező többlethatása a bőrön a gomba elleni védelem, tehát egy bizonyos fertőtlenítés, a gombafertőzés megelőzése vagy kezdődő gombafertőzés leállítása. Ezért szappanok, samponok, napozókrémek adalékanyaga is. Regenerálja a bőrt. Pikkelysömör ellen is alkalmazzák.
DIÓLEVÉL
a leveleket akkor szedjük, ha a termések fele nagyságúak.
Tea: 2 teáskanálnyi levelet 100 ml vízzel leöntünk, amit felfőzünk, és negyed óra állást követően leszűrjük. Használata gyomor- és bélhurut ellen javallott.
Borogatás: A borogatást leginkább a bőr enyhe gyulladásai esetén javasolják.
Fürdő: Bőrkiütések, bőrbetegségek esetén ajánlott.
DIÓKOPÁNCS
DIÓHÉJ
Zöld dió: A még éretlen, lágy héjú térmés csökkenti a koleszterinszintet.
Zölddió befőtt
1 kg zölddió, 3 ek. Ecet, 1 kg cukor, 4 dl víz, 8-10 szegfűszeg, fél narancs és fél citrom héja.
A zölddiót Szent Iván nap táján szedjük. A diót megmossuk, vastag tűvel megszurkáljuk, annyi vizet teszünk rá, hogy ellepje. Egy hétig áztatjuk a vizet naponta kétszer-háromszor cseréljük rajta. Utána a diót ecetes vízben nem túl puhára főzzük, habját eltávolítjuk, majd hozzáadjuk a szegfűszeget és a reszelt citrom-, ill. narancshéjat.
„A dióliktáriom az emésztést megerősíti, a gyomrot megmelegíti és a főbe menendő gőzöket leszállítja, a méregtül is megoltalmazza az embert. „ XVII századi könyvből.