ŐSI GYÓGYMÓDOK

hagyományok az egészség megőrzésében a természettel harmóniában, mitológiai utalások, javas-aranyasszony praktikái, háziszerek

A javas szó jót akarót, javunkat akarót, ezért javaslót, azaz jó tanácsot adót jelent. Magyarul "aranyat szólót", azaz aranyasszonyt.



A háztartásban - éléskamrában - komoly "gyógyszertárat" találhatunk. Ha kiskertje van, különleges kincsek birtokosa, még ha nem is tud róla! A mindenki által ismert anyagoknak a háziszerként, gyógyító szerként való felhasználásáról szólnék.

A virágoskert adományairól olvashat a 3. részben. 
JELSZÓ:  (T)EGYE EGÉSZSÉGESSÉ MAGÁT!



RÓZSA
Virágszirmai salátába, pitékbe valók, szörpöt, ecetet, édességeket ízesíthetünk velük. A levelek teája enyhe hashajtónak és sebek borogatására jó. Virágszirmaiból készült rózsavíz felfrissíti a fáradt bõrt és szemet. A vadrózsa termésébõl lekvárt, szörpöt, teát és bort készítenek. A rózsaolaj készen kapható, desztillációval kivonható a virágokból, az ágaiból is. Az olaj antidepresszáns, görcsoldó, nyugtató, afrodiziákum, köptetõ, baktérium- és vírusölõ, fertõtlenítõ, veseerõsítõ, vérképzést serkentõ.


ORGONA
A virágokat egykor lázcsillapítóként alkalmazták. A források csak a fehérvirágú orgonát említik gyógyhatásúnak.


KERTI IZSÓP
Minden kertben ott a helye, kedves lila virágú évelõ fûszer- és gyógynövény. Már az ókori görögök is használták asztma és hurut kúrálására. A Bibliából ismert növény ...”tisztíts meg engem izsóppal, és tiszta leszek” (Zsolt 51). mutatós növény. Krumpli, zeller fûszere.
Levele köhögéscsillapító, nyugtató; teája meghûlésre, hörghurutra jó. Fertõtlenítõ, vírusölõ. Herpeszt, kiterjedt zúzódásokat, hegeket kezelnek vele. A levelekkel készült borogatás segíti a vágott és zúzott sebek gyógyulását. Az izsóp levelein penicillintermelõ panészgombák tenyésznek, ennek tudhatók be gyógyhatásai.


FEHÉR ÜRÖM
Kertünkben is legyen helye, réteken gyomként is megtalálhatjuk. A levelek és a virágos hajtás teája serkenti az emésztést, a májmûködést, a keringést, emellett gyulladáscsökkentõ, vértisztító, lázcsillapító hatású. Kertekben távol tartja a rovarkártevõket. Alkohollal wermuth-szerû gyógyital készíthetõ belõle. Lásd: Ürömbor.


TÁRKONY
Kertünk évelõ fûszernövénye. A tárkony fájdalomcsillapító vegyületet tartalmaz. A fogfájás évezredes gyógyszere volt, rágjunk frissen szedett tárkonylevelet. Kisebb vágott sebekre a leveleit rámorzsolhatjuk. A tárkonyolaj rutint tartalmaz, amely a hajszálerek falait erõsíti. Ezért jó szívinfarktus és egyes szívrohamokat elsõdlegesen kiváltó érszûkítõ lerakódások megelõzésében.
Szívinfarktus megelõzésében hatékony forrázat: 1-2 teáskanálnyi nyers vagy fagyasztott tárkonyt forrázzunk le egy csésze vízzel, álljon 10-15 percig. Naponta legfeljebb 3 csészével fogyasszunk. A tárkony szárítmánya nem tartalmaz jelentõs hatóanyagot, ezért javasoljuk a fagyasztott tartósítást. Zöldbab, borsó, krumpli fûszere.


SZÁZSZORSZÉP
Kertekben, parkokban virító apró, kedves virág. Szárának tavaszi nedve a pattanásos bõrre jó. Virágának fõzete fürdõvízbe adva felüdíti a petyhüdt bõrt. Külsõleg ekcémát, szájpenészt kezelnek vele. A virágokból készült enyhén élénkítõ teáját nyálkaoldó, vizelethajtó, izzasztó, vértisztító és vérnyomáscsökkentõ hatásáért isszák, apatikus gyerekekkel itatják. Virágait szárítsuk meg, vagy szirupot készítsünk belõle.

BÍBOR KASVIRÁG (KÚPVIRÁG)
Kertünk évelõ dísznövénye, de fontos gyógynövény is. Gyöktörzse az egyik leghatékonyabb növényi eredetû immunerõsítõ szer. Káros mellékhatások nélkül fokozza a szervezet ellenállóképességét, baktérium- és vírusölõ, sõt gombaölõ hatású. Fokozza a T-sejtek képzõdését, a falósejtek mikrobapusztító képességét. Fertõzéses és allergiás eredetû megbetegedések, kötõszöveti gyulladások gyógyítására alkalmas. Fontos szerepe van az AIDS-kutatásban, a fehérvérûség, és néhány tumorféle kezelésében. Megóvja a sugárterápiával kezelt betegek fehérvérsejtjeit, így csökkenti a fertõzésveszélyt. Vágások, égések, pikkelysömör, ekcéma, ajaksömör, nemi szervi herpesz kezelésére is alkalmazható. A kasvirág vegyülete, a hialuronsav védi az izületeket, gyulladáscsökkentõ hatású. Alkoholos kivonata (Echinacea cseppek) gyógyszertárban, bioboltban is kapható.


LESTYÁN
Magja likõrökbe, szíverõsítõkbe való, de rakhatjuk kenyérbe és édestésztába is. Salátába, rizsbe és krumplipürébe szintén ajánlható. Magjának, levelének forrázata finom illatosító, teaként reuma ellen ihatjuk. Friss lestyánmag alkoholban áztatva, cukorral édesítve (likõrnek elkészítve) gyomorrontás enyhítésére jó.


KÖVIRÓZSA
Fõleg sziklakertekben, de homokos, meleg helyeken is nõ. A leveleket salátákhoz adják, vagy bõrtápláló fürdõt készítenek belõlük. Teájuk torokgyulladás, szájpenész, légcsõhurut ellen hatásos. A friss levelek hûsítõ nyálkája kisebb égésekre, csípésekre jó, fülgyulladásnál nedvébõl cseppent-hetünk a fülbe. A tyúkszem körüli bõr puhítására kössük lábunkra levelét, áztassuk lábunkat néhány óráig forró vízben, majd próbáljuk eltávolítani a tyúkszemet. A IX. században Nagy Károly király utasítására a tetõkre kövirózsát kellett ültetni, mert úgy tartották, hogy véd a villámlástól és a boszorkányságtól.


MUSKÁTLI
Szinte minden otthonban megtalálható. A levelekkel lekvárt, szörpöt, italt ízesítenek. Frissítõ, gombaölõ, élénkítõ, antiszeptikus hatásúak. Arckrémekben egyensúlyban tartják a bõr faggyútermelését, ekcémát kezelnek vele. Homeopátia is használja.


BORÁGÓ
Virágával salátákat, süteményeket díszítenek. Hûsítõ, ásványi sókban gazdag leveleivel italokat, mártásokat, sómentes ételeket ízesítenek. A levél és a virág adrenalinhoz hasonló hatású fõzetét stressz, depresszió, kortizon és más szteroidokkal való kezelés után adják. Láz, száraz köhögés ellen jó, fokozza a tejelválasztást. Levelét csak mérsékletesen fogyasszuk. A magok préselt olaja menstruációs panaszok, ekcéma, magas vérnyomás, izületi gyulladás ellen jó.


KERTI KÖRÖMVIRÁG
Virágszirmait bõven mérve szép sáfrányszínt és enyhén csípõs ízt adhatunk a rizsnek, krémsajtnak, yoghurtnak, vajnak, tejes ételeknek, édes süteményeknek. Levelét salátákhoz adjuk. Fertõtlenítõ, gombaölõ hatóanyagai mellett hormonszerû összetevõket és A-vitamin elõanyagot tartalmaz. Belsõleg gyomorfájás, duzzadt nyirokcsomók, alkoholfogyasztás nyomán fellépõ májkárosodás esetén ajánlják. A kutatások szerint virágszirmai gátolják a szõrnövekedést, ezért arckrémekbe keverik, homeopátiás szerek is készülnek belõle. Mûtét utáni sebkezelésre, kenõcsével kezelve a sebet gyorsan begyógyítja, a viszketõ érzést szünteti. Kenõcse készen is kapható, de — egy marék sötétna-rancs színû virágot zsírban felforrósítva, majd áztatva, leszûrve — házilag is készíthetõ. Áztatással nyert olaja bõrbetegségekre jó.


LEVENDULA
Ez az évelõ gyógynövény kertünk dísze. A levendula virága görcscsillapító, erjedést megakadályozó, felfúvódást szüntetõ, vízzel készült forrázata ideges szívdobogást, vérnyomást csökkent, migrént szüntet, szédülést, ájulást, ideggyöngeséget, melankóliát gyógyít, ezenkívül vizelethajtó is. Külsõ sérülés folytán elõállott duzzanatot és véraláfutást, égési sebet a fõzetébõl készült borogatással kezelhetünk. Olaját alkoholban oldva (1:10) szédülés, fejfájás eseteiben bedörzsölõszernek használjuk. Reumánál, idegességnél a fürdõvízbe csöppentenek belõle. Célszerû egy evõkanálnyi mézben 3-5 csepp olajat feloldani, és ezt önteni a fürdõvízbe. Kellemes illatú természetes molyûzõ a ruhásszekrényben, gyapjúholmik között.


SZEGFÛ
Virágszirmait salátába, gyümölcstortába, szendvicsekre rakjuk. Cukor, dzsem, ecet ízesítésére is használhatjuk. Virága borral felforralva frissít.
Szegfûszirup: 2,5 dl vízzel 2-3 dg friss szirmot forrázzunk le, áztassuk 12 óra hosszat. Szûrjük le, adjunk hozzá 20 dg cukrot, keverjük meg, töltsük üvegekbe. Frissítõ hatású.


KALIFORNIAI KAKUKKMÁK
Dísznövényként kertekbe ültetik, üde sárga szirmaival kedvelt virág.
Leveleit az indiánok megfõzték. A föld feletti részeibõl nyugtatót készítettek, fogfájás ellen használták. Hatóanyagai segítik a vér oxigénfelvételét, és a serkentik az A-vitamin felszívódását. Gyermekeknek túlmozgékonyság, álmatlanság, makacs köhögés ellen adják, felnõtteknek altatót készítenek belõle. Álmatlanság, szorongás, idegfeszültség leküzdésében segít.


MÁRIATÖVIS
A növény minden része ehetõ, emésztést serkentõ. Levelét és termését egykor tejszaporítóként, köhögés, depresszió, emésztési zavarok, lép- epehólyag- és májbántalmak ellen adták. Magjai egy szilibin nevû anyagot tartalmaznak. A belõle készült olaj, és gyógyszerek (Legalon) eredményesen védik a májat különbözõ mérgek, így az alkohol, a kábítószerek, a kadmium, még a galócák károsító hatásától is. Krónikus májgyulladást, májkárosodást, májrákot is gyógyítanak vele. Kísérletek szerint gyilkosgalóca mérgezéskor azonnal nagy adag máriatövist és penicillint kell adagolni, de inkább ne legyen szükségük kipróbálni.


SARKANTYÚKA
Friss leveleivel és vitaminokban gazdag virágával ételeket ízesítenek, salátástálat díszítenek. Kivonatát erõsítõszernek, afrodiziákumnak tartják, hajápolásra használják. A mag olyan antibiotikumot tartalmaz, amely a bélflóra károsítása nélkül pusztítja el a légzõszervet megtámadó baktériumokat. Fõzetével köhögést, meghûlést, húgyúti fertõzéseket gyógyítanak.


MENTAFÉLÉK
Nem hiányozhat a kiskertbõl. Mind a fodormenta, mind a borsmenta alkalmas gyógyászati célra. Jók a levelek, és a virágok is. A világ legrégebbrõl fennmaradt orvosi leírása, az Ebers-féle papírusztekercsek is említik a növényt. Egyiptomból került Palesztínába, ahol adóként is elfogadták. (Lukács evangéliuma) Innen Görögországba került, ahol mitológiai történetet is olvashatunk róla: Pluto, az alvilág istene szerelembe esett a gyönyörû nimfával, Minthével. Pluto isten-felesége, Perszephoné féltékenységében azonban Minthét növénnyé változtatta. Pluto már nem tudta visszaváltoztatni szerelmét, de a növényt finom illattal ajándékozta meg, és a nimfáról nevezte el. A görögök és rómaiak a tejbe mentát tettek, hogy megakadályozzák megsavanyodását, étkezések után pedig emésztést elõsegítõül szolgált. Görcsoldó, nyugtatja az emésztõrendszer simaizmait. Segíthet megelõzni a gyomorfekélyt, serkenti az epekiválasztást. A mentával végzett inhalálás segít az orr- és a homloküregi és mellkasi problémákon. Számtalan baktériumot, valamint az ajak- és a nemi szervi herpeszt okozó vírust is elpusztítja. Ajánlják terhességi hányinger ellen is. Sebekre, égésekre, horzsolásokra, herpeszre eldörzsölt levelet, vagy illóolaj kivonatát tegyük. Frissen és szárított leveleibõl is készíthetünk teát. Ülõfürdõhöz egy vászonzacskót töltsünk meg mentával, csurgassuk rá a forró fürdõvizet. Amikor az elsõ virágok megjelennek, vágjuk le a talaj fölött 5-10 cm-re, és szárítsuk árnyékos szellõs helyen. Szirupot fõzhetünk belõle.


ARANYVESSZÕ
Dísznövényként kertekben nõ, sokszor méteresre, de réteken is helyenként tömegesen nyílik. Gyûjthetjük a növény szárának felsõ 40 cm-ét, a virágzás kezdetekor. Teáját magas vérnyomás, epe-, vese-, hólyag-, májbántalmak, nehéz menstruáció, reumás és izületi fájdalmak ellen, továbbá izzasztóul, vizelethajtóul, külsõleg pedig toroköblögetõül használják. Adjuk fehérje- és vérvizelésnél, prosztatatúltengésnél, cukorbajnál.


ARTICSÓKA
Kertekben termesztett évelõ növény. Virágzatának húsos fészekpikkelyeit salátának vagy fõzeléknek elkészítve fogyasztják.
Már az ókori Egyiptomban is termesztették több fajtáját, és finomfõzelékként is nagy népszerûség-nek örvendett. Európában elõször Spanyolországban jelent meg a 15. században az arabok által behozott articsóka, majd késõbb innen terjedt el az egész kontinensen, de termesztése elsõsorban a földközi-tengeri országokra jellemzõ. A 16. században potencianövelõ szernek számított. A 18. században felismerték a sárgaságra gyakorolt hatását, a 19. századtól kezdve pedig epebántalmakra adták. A szervezet egészére hatással van, serkenti a vértestképzõdést, finoman stimulálja a szimpatikus idegrendszert, fokozza a vérkeringést, erõsíti az érrendszert. Gyógyászati szempontból hathetes kúrát érdemes tartani. Egyik hatóanyaga, a cinarin a máj regenerálódását segíti elõ. Míg a betanin (a céklában, takarmányrépában, mángoldban jelenlévõ gyógyanyag) segít kioldani a májban található káros anyagokat, a ciarin elõsegíti a hasznos anyagok beépülését a májba. Csökkenti a megemelkedett vérzsírszintet.
A növény leveleibõl készült teát, vagy zöldséglevet epe-, májbajok, magas vérnyomás, érelmeszesedés, cukorbetegség, vese- és hólyagbántalmak ellen használják. Antibiotikumként is ismert.





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 102
Heti: 181
Havi: 1 417
Össz.: 877 796

Látogatottság növelés
Oldal: JAVASASSZONY HÁZISZEREI 3.
ŐSI GYÓGYMÓDOK - © 2008 - 2024 - javasasszony.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »